Az Óbudai Danubia Zenekar számára a félév legizgalmasabb vállalkozásának ígérkezik Schubert Winterreise című dalciklusának színrevitele, Hans Zender zenekari feldolgozásában, március 12-13-án, Mundruczó Kornél rendezésében. Szólista: Szemenyei János, helyszín a Budapest Music Center.
"Amikor felkértek, hogy készítsek egy video-installációt Schubert Téli utazásához, egyszerre vezérelt az a vágy, hogy megfeleljek a kihívásnak, amelyet a klasszikus dalciklus felmutatása jelent, de az is, hogy képes legyek kulcsot találni egy feltörhetetlennek tűnő mű újraértelmezéséhez - árulta el Mundruczó Kornél - a Téli utazás számomra az úton levés apoteózisa. Örökké úton lenni. Várakozni, nem tudni mire. Mint a Purgatóriumban. Számomra az emigránsok Purgatóriuma olyan, mint egy mindenkori menekülttábor. Mindenki odakerülhet, de senki nem tudja, mi alapján ítélkeznek felőle.
Schubert traumatikus motívumai különleges lehetőséget biztosítottak a számomra, hogy az ember örök idegenségéről gondolkodhassak. És hogy feltegyem a kérdést, vajon a művészet oltalmat adhat-e, amikor létezésünk alapvető feltételei kérdőjeleződnek meg?" - mondta a rendező a dalciklusról.
Wilhelm Müller versei képezik Schubert két korszakalkotó dalciklusának a szövegét: az 1823-ban megjelent Szép molnárlány (D. 795) és az 1827-es Téli utazás (D. 911) mind Schubert munkájának, mind a német dalirodalomnak a csúcsát képviselik. A Winterreise dalairól egyik legihletettebb tolmácsolójuk, Dietrich Fischer-Dieskau írt elhivatott elemzést, amely szuperlatívuszokban emlegeti a ciklus hallgatóra gyakorolt hatását: "zenévé varázsolt költői világ... ami bénító hatást gyakorol arra, aki hallja."
A Winterreise - Kling József néhány éve megjelent elemzése szerint - személyes vallomás, amelyben a dalköltő megsejtette a véget. Az első dal (Gute Nacht) partitúrája 1827 februárjában készült el, Schubert pedig a következő év novemberben hunyt el - máig ismeretlen okból. A Téli utazás a bécsi klasszika utolsó zeneszerzőjének testamentuma, amely az élet legnagyobb kérdéseivel foglalkozik, értelmét, minőségének stációit kutatja.
Hans Zender német kortárs zeneszerző 1993-ban dolgozta át a ciklust az Ensemble Modern megrendelésére. Hans Zender bő 160 évvel a Schubert-ciklus megszületése után, 1993-ban, az eredeti dalok zongorakíséretét kiszenekarra írta át. Érzékibbé hangolta a versek akusztikáját, szinte érezni, ahogy arcunkba vág a fagyos szél...
Mundruczó Kornél, a Danubia Zenekar előadását különleges színpadi videoinstallációval varázsolja posztmodern összművészeti élménnyé.