A Fővárosi Állat- és Növénykert a világ egyik legrégebbi állatkertje. Alapításának gondolata már a reformkorban, az 1820-as és 1830-as években is felmerült, de aztán a történelem viharai nem kedveztek a létrehozásának.
Végül néhány, az országért tenni kívánó tudós hazafi kezdeményezésére ismét felmerült az Állatkert létesítésének gondolata. Az "alapító atyák" között volt Szabó József geológus, Kubinyi Ágoston, a Nemzeti Múzeum igazgatója, Gerenday József, a Füvészkert igazgatója, és legfőképpen Xántus János, aki ekkorra már elismert zoológus és etnográfus volt. Komoly nehézségek árán sikerült a felmerülő akadályokat elhárítani, így 1866. augusztus 9-én ? 150 évvel ezelőtt ? a déli harangszóra megnyithatta kapuit Magyarország első állatkertje. A 150 év alatt a puszta állatbemutatás helye komplex intézménnyé alakult, mely kiveszi részét az oktatásból, a természet-védelemből, a tudományból és maradandó művészeti alkotásokat is rejt.
A Magyar Természettudományi Múzeum ebből a jeles alkalomból mutatja be a Foltos nyakorján és a többiek című kiállítását augusztus 12. és október 31. között.
Hajdani látogatók között sétálhatunk és ismerhetjük meg a kert történetét, egy-egy régmúlt pillanatot. Hogyan szerezték be és szállították ide az állatokat? Hogyan gondozták és etették őket? Hogyan működik az állatkórház? Milyen szakmai kapcsolat van az Állatkert és a Magyar Természettudományi Múzeum között? Hogyan illeszkedik a Fővárosi Állatkert az állatkertek világhálózatába? Milyen szerepet tölt be a nemzetközi fajmentő programokban és az oktatásban?
Mindezekre fény derül a kiállításban. Jöjjenek és nézzék kicsit más szemmel, más szemszögből az Állatkertet!
Belépődíj:
Teljes árú jegy: 600 Ft ,
6 - 26 év között: 300 Ft ,
62-70 év között: 300 Ft ,
vagy bármely megváltott egyéb kiállítás belépőjegyével (kivéve a Dinokertre váltott belépőjegyeket).
Helyszín: Magyar Természettudományi Múzeum
augusztus 12. (péntek) 11:00- október 31. (hétfő)