Migráció és menekültkérdés: ki, hol, mikor, miért? Határeseteket vizsgálunk testközelből talált tárgyakkal, fotókkal, filmekkel, beszélgetéseket vezetünk meghívott szakértőkkel, és az otthon játékait játsszuk magyarországi bevándorlókkal a párizsi Nemzeti Bevándorlástörténeti Múzeum és a budapesti Néprajzi Múzeum közös programhelyszínén. Nézz körül mindennap 13-tól este 8 óráig!
Határok
A párizsi Nemzeti Bevándorlástörténeti Múzeum vándorkiállítása. A határok még sosem váltak ennyire a reménység és a feszültségek objektumaivá. A huszadik századi több éves háborúk és konfliktusok, a Berlini fal leomlása után az Európai Unió és a Schengen övezet létrehozása egy határok nélküli új korszakot vetített elő.Ez a terv azonban soha nem vált valóra. Idővel bebizonyosodott, hogy Európa képtelen kezelni a ?migráns válságot?, a háborúk és a szegénység elől, egy jobb élet reményében való menekülést. A Nemzeti Bevándorlástörténeti Múzeum kiállítása világszinten történelmi és földrajzi fogódzókat kíván nyújtani a jelen helyzet megértéséhez, ötvözve a határok földrajzát, a migránsok vándorlásáról szóló történeteket és az érzékeny művészi megközelítéseket.
Talált tárgyak
A budapesti Néprajzi Múzeum padlótárlata és fotókiállítása a 2015-ös menekülthullám során a szerb-magyar határvonalon gyűjtött, a menekültek által hátrahagyott tárgyakat mutatja be. A talált tárgyak tulajdonosait nem ismerjük, további sorsukról nincs információnk. Párbeszédre hívunk, hogy közösen próbáljuk meg értelmezni a tárgyakba sűrített élethelyzeteket, személyes sorsokat.
Ethni Fiction
Interaktív tárgytörténetírás. Határtalan fantáziával megszólaltatjuk a röszkei határon talált hallgatag fél pár gyerekcipőt, hidzsábot, napszemüveget, arab nyelvkönyvet, angry birds kifestőt, hajójegyet, szállodai szappant és superman-es műanyag tányért.
A nap műtárgya
Vajon mit raknál bele a bőröndödbe, ha el kellene hagynod az otthonodat és hosszú évekig vagy akár életed végéig egy másik országban kellene élned? A Néprajzi Múzeum kutatói az elmúlt években arra kértek Budapesten élő bevándorlókat, hogy válasszák ki egy számukra fontos, Magyarországra hozott tárgyukat és meséljék el annak történetét. A tárgytörténeteken keresztül különböző személyes sorsok, életutak, sikerek és kudarcok, érzések, vágyak tárultak fel, amelyek nemcsak a bevándorlásról és a bevándorlókról, hanem rólunk, magyarokról is sok mindent elárultak. A programban minden nap egy-egy bevándorló tárgyát és személyes történetét állítjuk reflektorfénybe.
Idegenek a kertemben
Az "Idegenek a kertemben" egy migrációval foglalkozó dokumentumfilmekből álló gyűjtemény. A filmek Európában élő bevándorlók életmódját, alkalmazkodási stratégiáit, nehézségeit és sikereit mutatják be ? egyéni és közösségi sorsokon keresztül szólnak elszakadásról és beilleszkedésről, régi és új otthonról, hazáról, családról, barátságról. A tapasztalat az, hogy a valóság szeleteit érzékenyen és érzékletesen bemutató dokumentumfilmek szerethető, egyéni, hús-vér főhősökkel kiváló eszközei lehetnek a toleranciára nevelésnek, az előítéletek és a negatív diszkrimináció elleni küzdelemnek. Ha a történet könnyen átélhető, a néző azonosul a hősével: beleképzeli magát a helyzetébe, szeretni kezdi, félti, drukkol neki, mindeközben pedig megtanulja a másságot is értékként kezelni.
Sziget - Sátor Határok Nélkül
augusztus 10. (szerda) 13:00- 16. (kedd) 20:00