Petőfi Sándor versével jelentkezett a színművészetire, most pedig már több száz költeményét szavalja, tanulmányozza, sőt műbajuszt ragaszt, felveszi a bocskai öltönyt és a fehér inget, hogy úgy nézzen ki, mint a nemzeti hősünk.
Bánföldi Szilárd, a nyárlőrinci születésű színművész lassan fél életét a költő bőrébe bújva éli.
„2012-13-ban, amikor készültem az egyetemi felvételire, a színművészetire – Budapestre és Kaposvárra is – az 5 monológ és a dalok mellet, 10 verssel is kellett készülni, amiből egy nekem Petőfi Sándor: Ha férfi vagy, légy férfi című verse volt. Ekkor kezdődött különös kapcsolatunk, ami az egyetemi évek alatt elmélyült, sokat foglalkoztam vele. Mikor végeztem és elkezdtem színészként dolgozni mégis abbamaradt, de most új apropója lett” – mesélte a kezdetekről Bánföldi Szilárd. A 2022-es és 2023-as esztendő Petőfi Sándor születésének 200 éves évfordulójáról szól.
Nagy kérdés, hogy mennyire ismerjük Petőfi Sándort? Tudunk-e tőle verseket, vagy csak verscímeket? Ki volt ő, milyen ember és milyen költő?
„Magyarország egyik legismertebb költőjéről beszélünk, aki döbbenetes életművet hagyott hátra annak ellenére, hogy mindössze 26 éves volt, amikor meghalt. Közel 6-8 év alatt hozta létre azt, ami miatt 200 év elteltével is a legnagyobbak között emlegetjük, másnak ez 2-3 emberöltő lenne. Több, mint 900 verset írt, és még én sem értem mindennek a végére. Folyamatosan tanulmányozom életéről az érdekességeket. Hogy igazán Petőfivé tudjak válni abban nagy segítségemre volt a kiskőrösi Petőfi Sándor Szülőház és Emlékmúzeum is, akiktől rengeteg helyszíni támogatást és életrajzi könyveket kaptam” – tette hozzá a színész, aki már szinte teljesen Petőfi bőrébe bújt.
A Petőfi Emlékévnek és az életre keltett költővel az a cél, hogy a Petőfi-kultusz újra fellendüljön. Hogy a magyarok – fiatalok és idősek – örömmel vegyék elő a költő egyik-másik verseskötetét, vagy keressenek rá az interneten.
(bcoolmagazin.hu)