A többség hosszú évek óta tanul angolul, mégsem mer megszólalni és elégedetlen a nyelvtudásával – ez derül ki a Speak! Nyelviskola által, 1162 résztvevő megkérdezésével végzett kutatásból.
A Speak! Nyelviskola által, 2017. február 1. és március 15. között, online kérdőíves módszerrel végzett „Nagy Nyelvtanulási Felmérés 2017” kutatásból kiderült, hogy 10-ből 8 ember elégedetlen a nyelvtudásával, miközben a résztvevők közel fele 5-10 évet vagy ennél is többet tanult angolul.
Kézzel-lábbal kommunikálunk és nem beszélünk
Arra a kérdésre, hogy mire érzi elégnek a jelenlegi angoltudását, a legtöbb ember (32,5%) azt válaszolta, hogy ha nagyon muszáj, kézzel-lábbal útba tud igazítani egy turistát, de szóban és írásban is csak lassan tudja szavakba önteni a gondolatait.
Beszédes adat, hogy a felmérésben résztvevők 29%-a, saját bevallása szerint egyáltalán nem mer megszólalni angolul, 26%-nak nem jutnak eszébe a szavak, 17% pedig nem hallja ki a kulcsszavakat egy beszélgetésből, vagy filmből.
A válaszadók több mint 2/3-ának nincs középfokú nyelvvizsgája (69%), és csak 100-ból 6 megkérdezett számolt be felsőfokú nyelvvizsgáról.
Az iskolai angolórák semmit sem érnek
Legalábbis a megkérdezettek szerint, akik a 7., vagyis utolsó helyre tették az általános-, vagy középiskolai angolórákat, amikor arra kértük őket, hogy állítsanak fel egy hatékonysági sorrendet a megadott tanulási formák között.
Az 1162 válaszadó szerint az anyanyelvi környezetben való tanulás a leghatékonyabb módja a tanulásnak, több mint 60%-uk pedig eredeti nyelven nézett filmekkel és sorozatokkal fejleszti a nyelvtudását.
„A hozzánk érkező diákokon ugyanezt a belső elégedetlenséget és félelmet tapasztaljuk: elégedetlenek a tudásukkal, és nem mernek megszólalni angolul – mondja Dunay Péter, a Speak! Nyelviskola alapítója, szakmai vezetője. – Ezért döntöttünk úgy 3 évvel ezelőtt, hogy létrehozunk egy olyan nyelviskolát, ahol megtörjük az iskolai angolórák csendjét, kivesszük a tankönyveket a nyelvtanulásból, és beszéd közben tanítjuk meg angolul beszélni a diákokat.”